31 ledna 2011 ~ 2 Comments

London Eye: Obří ruské kolo nad Temží, ze kterého budete mít Londýn jak na dlani

Chcete-li se při návštěvě Londýna na toto město podívat takříkajíc z ptačí perspektivy, nemusíte hned objednávat vyhlídkový let vrtulníkem. Stačí, když si zajdete na 135 metrů vysoké ruské kolo, známé jako London Eye (Londýnské oko). Jedná se o nejvyšší ruské kolo v Evropě a nejpopulárnější placenou atrakci v celé Británii!

London Eye: Obří ruské kolo nad Temží, ze kterého budete mít Londýn jak na dlani | © The.Comedian

Na stavbě se podíleli i Češi

Kolo bylo slavnostně otevřeno 31. prosince 1999 – a to i přesto, že z technických důvodů začalo veřejnosti sloužit až v následujícím květnu. Na výrobě ruského kola se podílely firmy z několika zemí v Evropě; jedna z českých firem pro London Eye dodala hřídel a náboj samotného kola.

To nyní čítá na 32 kabinek – do každé se může vejít až 25 lidí. Kabinka samotná je téměř celá prosklená a nabízí panoramatický výhled do okolí. Jedna otočka kola trvá zhruba půlhodinku.

Kdy, kde a za kolik?

London Eye je otevřeno denně po celý rok, liší se jen otevírací doba v závislosti na aktuálním měsíci. A to následovně:

  • září – červen od 10:00 do 20:30
  • červenec – srpen od 10:00 do 21:30

K ruskému kolu se dostanete velmi snadno, a to nejen proto, že je takřka nepřehlédnutelné. Leží na jižním břehu Temže, hned naproti budově Parlamentu. Nejblíže k London Eye budete mít ze stanice metra Waterloo, a sice asi 5 minut chůze.

Trochu smutná je jen cena lístků, ty osobu starší 16 let vyjdou na 19,98 liber. Děti do 4 let se mohou svézt zdarma a ty od 4 do 15 let za 11,83 liber. K dispozici je i rodinné vstupné, jež vyjde na 63,60 liber.

2 Responses to “London Eye: Obří ruské kolo nad Temží, ze kterého budete mít Londýn jak na dlani”

  1. ... 22 června 2013 at 7:16 pm Permalink

    Ty jo, to je vcelku drahý, čekala jsem trochu míň… Ale asi to stojí za to


Leave a Reply