30 listopadu 2010 ~ 1 Comment

Rozsvícení vánočního stromu na Trafalgar Square – již 2. prosince!

Vánoce se již pomalu blíží, a tak v mnoha městech nastává čas rozsvěcování stromečků na náměstích. Stejně tak tomu je v Londýně, kde se tradiční strom na Trafalgar Square rozsvítí již ve čvrtek 2. prosince. Celý ceremoniál začne již v 18:00 hodin, přičemž k samotnému rozsvícení by mělo dojít po půl sedmé.

Rozsvícení vánočního stromu na Trafalgar Square - již 2. prosince! | © ktylerconk

Více než 60letá tradice…

Tradice rozsvěcení stromečku na Trafalgar Square (počeštěně Trafalgarské náměstí) sahá až do roku 1947, kdy poprvé obdržela londýnská radnice strom darem od obyvatel norského Osla jako výraz poděkování za výpomoc Britů v průběhu Druhé světové války. Od té doby pochází rok co rok vánoční strom na Trafalgar Square právě od obyvatel Norska.

Strom samotný bývá zpravidla vysoký 20 až 25 metrů a dle norských obyčejů bývá ozdoben stovkami jednotlivých bílých světel. Bílá barva světel na stromě se postupem času stala jistým symbolem Vánoc v Londýně. Celý ceremoniál je zpravidla navštěvován samotným starostou Westminsteru a doprovází ho celá řada kulturních akcí.

Slavnostní událost, kterou doprovodí zpívání koled, vánoční trhy i více či méně duchaplné projevy, začne na Trafalgar Squar již ve čtvrtek v 18:00. Vzhledem k tomu, že se očekává poměrně vysoká návštěvnost, neváhejte a  v případě zájmu na místo doražte s jistým časovým předstihem.

A pokud byste náhodou rozsvícení nestihli, netruchněte. Stromeček na místě zůstane až do středy 5. ledna 2011. V průběhu 7. až 22. prosince 2010 od 17:00 do 21:00 hodin se na Trafalgar Square můžete vydat zazpívat některou z vánočních koled.

One Response to “Rozsvícení vánočního stromu na Trafalgar Square – již 2. prosince!”


Leave a Reply