17 listopadu 2010 ~ 0 Comments

Tip na atrakci zdarma: Střídání královniných stráží v Londýně

Tip na atrakci zdarma: Střídání královniných stráží v Londýně | © brownpau

Jedním ze zážitků, které si při návštěvě Londýna nesmíte nechat ujít, je bezesporu střídání královniných stráží. Ceremoniál se koná sedm dní v týdnu. Od pondělí do soboty vždy v 11:00, o nedělích pak již v 10:00. Trvá asi půl hodinu.

Guard Save The Queen

Celá akce začíná přesně v 10:28 (v neděli o hodinu dříve) v kasárnách poblíž Hyde Parku, odkud vychází skupina, jejíž počet závisí na tom, zdali je královna právě v Londýně. Pokud ano, čítá jednoho důstojníka, jednoho desátníka jež nese vlajku, dva nepověřené důstojníky, jednoho trumpetistu a deset jezdců na koních. Toto uskupení je známé jako dlouhá stráž.

V případě, že královna zrovna pobývá mimo Londýn, je celá stráž zredukována jen na dva nepověřené úředníky a deset jezdců na koních. V současné době tato tradice slouží spíš jako atrakce pro turisty; v dřívějších dobách však královnina stráž čítala stovky členů.

Průvod stráže můžete začít sledovat u kasáren poblíž Hyde Parku. Odtud se kolona vydá skrze Hyde Park Corner, Constitution Hill a The Mall až k místu zvanému Horse Guards Parade. K Buckinghamskému paláci je to odtud již jen kousek…

Leave a Reply