Ceny a druhy bydlení

Druhy ubytování

Homestay – ubytování v hostitelské rodině (tento systém funguje hlavně ve spolupráci s jazykovými školami, kam jezdí studenti na prázdniny). Počítá se obvykle s tím, že budete mít v rámci rodiny zajištěnou snídani a večeři. Koupelna často bývá sdílená s ostatními členy rodiny.

Hostel – levnější ubytování. Známá např. síť YMCA nebo YWCA.

Bedsit / hall of residence – jedna místnost ke spaní, sdílená kuchyně, koupelna (i když mnohdy bývá vlastní pro každý pokoj). Na pokojích funguje uklízecí služba. Pokud se jedná o univerzitní kolej, pak se takové ubytování nazývá hall of residence.

Studio-flat – malý byt, kde je obývací pokoj a ložnice vzájemně propojená.

Flatshare – sdílený byt s více osobami. Např. máte k dispozici vlastní místnost, ale kuchyně a koupelna jsou sdílené.

Shared-house – dům, který je v podnájmu. Na placení se podílí všichni obyvatelé. K dispozici můžete mít vlastní místnost a ostatní jako kuchyni a koupelnu sdílet. Příp. může jít o samostatně oddělené byty se společnými místnostmi atd.

B&B (bed and breakfeast) – místnost k ubytování – často i v soukromém domě – která je nabízena za určitou částku. V ceně bývá snídaně (ne však večeře). Koupelna je často sdílená.

Ceny bydlení

Určete si finanční strop, do kterého jste ochotni za dané ubytování zaplatit. Stejně tak nezapomeňte započítat částky za dojíždění. Nájemné se často udává v librách za týden – pw nebo per week. Případně librách za měsíc – pcm nebo per calendar month.

Pokud je částka udána v librách za týden a chcete zjistit, kolik by ubytování stálo za měsíc, raději násobte číslem 4,33. Násobením číslem 4 můžete částku podcenit. Platby za týden se zpravidla týkají krátkodobého ubytování.

Počítejte se zálohou před převzetím místnosti (bytu) – deposit. Výše zálohy bývá stejná jako výše měsíčního nájmu.

Dobře se ujistěte o cenách za elektřinu, plyn, vodu, internet, telefon či poplatek městu za ubytování (záleží na aktuální politické situaci daného města). Nemusí být zahrnuty v nájmu za ubytování.

Pokud jedete do UK studovat, pak může kolej vycházet nejlevněji (bývá dotována státem).

Související články