Internet

Možností internetového připojení se ve Velké Británii je řada. Stejně jako v ČR se zde lze k internetu připojit přes telefonní linku ADSL, kabel,  mobil nebo přes WiFi.

Pro pevné připojení na internet budete potřebovat telefonní linku nebo kabel. Většina bytů a domů jedno nebo druhé má, ale pamatujte na to při hledání ubytování.

Zřízení telefonní linky může být problém a vždy tyto záležitosti řešte ještě před převzetím bytu se správcem (landlordem). Pokud do domu kabel ani ADSL zřídit nelze, je možné se připojit slušnou rychlostí přes 3G modem.

Základní možnosti

1) Pevné připojení

Vysokorychlostní připojení nabízí nespočet firem. Rychlosti připojení se pohybují od zhruba 10Mb (kabel, ADSL) do 120 Mb (optika). Většina broadband kontraktů je alespoň na rok, ale existují i kontrakty na kratší dobu.

Kromě délky kontraktu je také důležité zjistit, jak poskytovatel připojení aplikuje takzvanou „fair use policy“. Tedy kolik dat vám ve skutečnosti dá, než vám zpomalí rychlost apod. Jen málo poskytovatelů žádnou fair usage policy nemá.

Největším poskytovatelem vysokorychlostního připojení jsou BT, SKY , Virgin , O2, Orange, TalkTalk, Plusnet… a řada dalších.

Nejlevnější tarify stojí pouze několik liber měsíčně, ale rychlost stahovaní není závratná a po vyčerpání datového limitu vám poskytovatel účtuje cenu za extra stažená data.

K porovnání aktuálních nabídek je nejlepší využít stránky schválené regulátorem datových služeb Ofcom. V roce 2012 jím byly schváleny stránky Broadband Choices nebo Broadband.co.uk.

2) Mobilní připojení

Nejjednodušeji se k internetu leze připojit mobilně. Pokud už máte USB stick, 3G MiFi nebo jiné mobilní zařízení, stačí jednoduše koupit SIM kartu a dobít si vhodné množství dat.

Pokud USB stick ani MiFi nemáte, existuje řada předplacených sad Pay As You Go (PAYG), kde za cenu od 20 liber dostanete USB stick a pár stovek MB nebo pár GB dat k tomu.

Asi nejvýhodnější datový tarif v roce 2012 má GiffGaff (virtuální operátor na O2), kde si za 12 liber pořídíte 3GB.

Pro data se doporučuje síť Three, která byla postavena hlavně pro data, a tak zde internet funguje zpravidla bez problémů.

Kromě Three nabízejí datové PAYG tarify všichni operátoři: O2, Orange, Vodafone,  T-mobile.

Datové tarify mají i virtuální operátoři jako Virgin (běží na Orange a Tmobile) nebo již zmiňovaný GiffGaff (O2), Tesco (O2) a ASDA (Vodafone).

Samozřejmě jsou u většiny operátorů k dispozici výhodnější datové tarify při uzavření kontraktu.

Rychlost 3G je v UK teoreticky až 20Mb, ale v praxi je rychlost tak do 5Mb a spíše počítejte s 1Mb. Z praxe lze říci, že video na youtube v místě s dobrým signálem si pustíte ale možná se párkrát zastaví.

3) WiFi připojení

Většina obydlených míst má pokrytí WiFi. V zemi existují dvě hlavní sítě hotspotů. BT WiFi má přes 6 milionů hotspotů a The Cloud od BSkyB jich má něco přes 10 tisíc.

Bohužel tyto sítě nejsou vhodné pro dlouhodobé přípojení jelikož mají nastavené časové limity (měsíční tarif na BT WiFi vám dovolí připojit se maximálně na 160 hodin v kuse za 34 liber). The Cloud je zdarma, ale vzhledem k počtu hotspotů narazit na něj není zrovna snadné.

Místa jako Tesco, McDonalds, Pizza Hut, Burger King apod. mají zpravidla WiFi zdarma. I zde ale budete v řadě případů mít omezenou rychlost nebo délku připojení.

Veřejné připojení na internet

Jde především o tato místa:

  • Internetové kavárny – často označeny tabulí se zavináčem (@) a nápisy „Internet here“, „Internet cafe“, „Cyber Cafe“ apod. Cena je však poměrně vysoká. Hodí se jen pro nejnutnější vyřizování a když něco potřebujete vytisknout.
  • Knihovny, univerzity. Ve velkých městských/univerzitních knihovnách může být k dispozici veřejný internet za nižší poplatek než obvykle. Zpravidla však potřebujete registraci (která zabírá čas)
  • Veřejné kiosky – často na různých nádražích nebo veřejných frekventovaných místech. LCD monitory s klávesnicí – mají omezené možnosti využití, ale na mail a základní práci s internetovým prohlížečem dobře poslouží. Cena je vždy viditelně uvedena přímo na přístroji. Platba možná i kreditní kartou
  • Obchody s elektronikou – Často mají přístroje připojené k internetu, takže i tady se občas dá přečíst nějaký ten email.

Související články

Externí odkazy

Internetové kavárny: