Zdraví

Tento článek vám poskytne základní informace o zdravotní péči v UK.

Základní slovník

Udělejte si jasno v následujících pojmech. Velmi se hodí pro jakýkoliv kontakt se zdravotním systémem.

  • National Health Service (NHS) – zdravotnická služba – organizace, která zajišťuje zdravotní péči v UK
  • Department of Health – ministerstvo zdravotnictví v UK
  • Medical card – zdravotnická karta – nese identifikační číslo vdatabázi NHS
  • General practicioner (GP) – praktický lékař
  • Doctor’s surgery – místnost pro vyšetření/ošetření
  • Prescription – lékařský předpis
  • Dentist – zubař

Lékařské ošetření

V případě zdravotních problémů, můžete mít nárok na ošetření skrze NHS zdarma – platí pro země EEA (European Economic Area), mezi něž Česká republika patří.

POZOR – musíte si ale vyřídit převedení zdravotního pojištění z ČR. I bez toho vás ale ošetří, teoreticky by po vás mohli chtít platbu.

Ošetření na GUM (Genito-urinary medicine) – tedy oddělení, které se zabývá mj. pohlavně přenosnými chorobami, je zdarma. Po vyplnění formuláře, si můžete vyžádat i prostředky jako postinor nebo si zdarma nechat udělat test na pohlavně přenosné choroby. Vše probíhá v anonymitě.

Ambulance má číslo 999. V případě vážných potíží, volejte okamžitě.

NHS Number – registrace u National Health Service

Abyste mohli zdravotních služeb pravidelně využívat, musíte (krom převedení zdravotního pojištění), vyřídit i registraci u NHS.

Jakmile se na delší dobu usadíte na nějakém místě, zajděte do nejbližšího zdravotního střediska a vyžádejte si formulář pro registraci do systému NHS. Takové místo je většinou označeno modrou tabulí s nápisem NHS.

Co je potřeba:

  • Potvrzení o adrese
  • Občanský průkaz/pas

Kartičku vám pak do několika týdnů pošlou na vaši adresu.

Vyhledávání lékařské péče

Rozcestníky pro jednotlivé části UK:

Další dobrou možností je www.upmystreet.com. Stačí vložit PSČ (post code) města či název a dále zvolit Find by categoryHealth and Beauty.

Schraňujte si veškeré informace – kontakty o místních lékařích či zubařích. V nouzi se pak mohou velmi hodit. Využijte místních, zda by vám mohli někoho doporučit.

Zubaře je možné hledat i skrze portál – www.bda-findadentist.org.uk.

Jakmile se usadíte na delší dobu na nějakém místě, zajděte se zaregistrovat k místnímu doktorovi, kterého hodláte v průběhu pobytu navštěvovat. Pravidelné lékařské prohlídky mohou někdy být i podmínkou pro určitá zaměstnání.

Kontroly u zubaře jsou potřeba minimálně jednou za rok.

Na co dát pozor

UK je zemí s relativně nízkou průměrnou teplotou a převážně deštivým počasím v průběhu roku. Je třeba se dobře připravit, mít k dispozici teplé oblečení a zároveň teplé věci na spaní. Typickou záludností jsou britská „šoupací“ okna, která mohou v zimě „protahovat“ – může to být, zvláště v ložnici, nepříjemné.

UK je kosmopolitní zemí, kde narazíte na nejrozličnější kultury z celého světa. Nepouštějte se do nechráněného sexuálního dobrodružství s někým, koho neznáte!

Související odkazy