Jak hledat bydlení

Je dobré dopředu si uvědomit, jaký typ ubytování sháníte a kolik jste ochotni zaplatit. Roli také hraje, v jaké lokalitě chcete bydlet (aby zde byly dobré spoje do práce, školy či do obchodu).

Možnosti

Nejlepším způsobem jsou samozřejmě kamarádi. Pokud budete v UK studovat, pak přímo přes univerzitu budete mít několik možností na ubytování

Agentury – v UK dobře fungují agentury, které se zabývají ubytováním. Výběr v dané lokalitě najdete např. přes www.upmystreet.com. Od find my nearest hledejte termínky jako moving home, letting agents. Přes uvedený server můžete získat výběr přímo ve vašem městě. I když za ubytování přes agenturu zaplatíte více, může vám to ulehčit některé problémy. Agentury se specializují na znalost situace v dané lokalitě. Pokud budete hledat ubytování samostatně, budete muset vynaložit dost energie na to, abyste zjistili, kde je ve městě levné ubytování a jaké druhy.

Můžete se setkat s tím, že agentura bude požadovat potvrzení o zaměstnání od vašeho zaměstnavatele, výpis z bankovního účtu a případně referenci od posledního landlorda (asi se nesetkáte s tím, že by to byla podmínka, ale může to pomoci).

Inzeráty – často naleznete inzeráty na ubytování u východu ze supermarketů, univerzitních nástěnkách, inzertních přílohách časopisů či místních novin. Ve větších městech naleznete inzertní noviny Loot. Zde bývá mnoho nabídek ubytování.

Rychlost reakce na inzeráty je klíčová. Ve velkém městě můžete očekávat velkou konkurenci dalších zájemců. Zvláště dobré lokality a levné bydlení jsou okamžitě rozebrány. Nedomlouvejte však bydlení napevno, dokud si je neprohlédnete. Zamluvte si klidně hned několik schůzek za den. Většinou vám majitel bytu vyhoví a byt může třeba den (či více dní) podržet, dokud váš zájem nepotvrdíte napevno. Můžete tak získat čas a dělat výběr z více nabídek.

Inzertní servery

Související články