Životní náklady – studium

Životní náklady jsou v UK poměrně vysoké. V případě, že se budete věnovat naplno jazykovému kurzu nebo škole, je třeba finance dobře naplánovat předem.

Pamatujte, že např. Londýn je mnohem dražší než ostatní menší města jako Manchester, Liverpool, Edinburgh, Birmingham atd.

S čím počítat

Náklady samozřejmě závisí na stylu vašeho života. Cigarety, alkohol, jídlo v restauracích apod. mohou tvořit i třetinu běžných výdajů (ze zkušenosti).

Odhady nákladů je třeba provádět podle aktuálních dat. Vycházet můžete z následujících odkazů:

Školné se od roku 2012 pro občany EU pohybuje ve výši až ₤9000 za rok!!! (podle studovaného stupně a programu). Před pár lety zde mohli studovat občané EU vpodstatě zdarma. Ještě v roce 2011 to bylo maximálně 3000 za rok. Čtyři roky studia v UK dnes podle vlády vyjdou Brita a občana EU na více než 40 tisíc liber.

Zajímavou věcí je tzv. Student Living Index – pravidelně sestavovaný index nákladů studentů na základě rozsáhlého dotazování. Index je sestavován za podpory vybraných bank a každá většinou vydává vlastní.

Prohlédněte si srovnávací studii pro vybraná města v UK z roku 2007: RBS Student Living Index (formát PDF).

Podle studentského indexu banky Natwest byla průměrná spotřeba studenta ₤180 / týden bez poplatků za bydlení (spotřeba energií je však zahrnuta).

Při relativně skromném stylu života (kdy si zároveň dopřáváte určitý komfort) lze vyjít se ₤150 / týden (s tím, že nájem bude stát ₤100). Za rok to tedy vychází na cca ₤8000. Pozn. platné pro rok 2012.

I v Londýně je samozřejmě možné žít levněji. Ceny ve čtvrtích mimo centrum jsou srovnatelné s cenami jiných anglických měst.

Je dobré zavést si osobní účetní deník a poznamenávat si veškeré výdaje a příjmy. Vhodný je i počítačový program MS Excel.

Intenzivní studium?

Intenzivní studium (ať už jazykového kurzu nebo univerzitního programu) může být velmi efektivní, ale ne vždy si to můžete dovolit. Zajímejte se o možnost pracovat při studiu předem, pokud je to nezbytné.

Související články