Platba daní

Za legální práci budete odvádět daň z příjmu fyzických osob (stejně jako občané UK). Daně zpravidla za zaměstnance odvádí zaměstnavatel.

National Insurance Number

K tomu abyste mohli v UK pracovat budete potřebovat National Insurance Number. Přestože se číslo jmenuje „insurance“ není stejné jako vaše zdravotní číslo takzvané „NHS  number“.

O číslo si musíte zažádat před zahájením práce, ale samotné číslo, jehož vyřízení trvá někdy i několik týdnů nepotřebujete. Jsou ale zaměstnavatelé, kteří vás bez National Insurance nezaměstnají i přesto, že to odporuje zákonu.

TIP: National Insurance si začněte vyřizovat hned po příjezdu do UK nebo si email sjednejte schůzku ještě z domova.

K vystavením NI čísla je nutno se dostavit na schůzku do Jobcenter Plus (obdoba pracovního úřadu). Schůzku si lze sjednat telefonicky na 0845 600 0643 nebo v Londýně napište na london.ninocallcentre@jobcentreplus.gsi.gov.uk.

Na schůzce je nutno doložit vaši identitu (občanka nebo pas postačí) a to, že můžete v UK legálně pracovat. Což dokazuje právě pas nebo občanka z České republiky.

Jakmile číslo získáte, sdělte ho vašemu zaměstnavateli a někde si ho poznamenejte. Jedná se o asi nejdůležitější číslo, které vám v UK přidělí. Kartička se dnes již neposílá. National Insurance number nikomu jinému než zaměstnavateli neprozrazujte.

Pracovní formuláře

Při nástupu do první práce budete muset vyplnit formulář P46 na základě kterého za vás zaměstnavatel bude odvádět daně.  Jakmile práci ukončíte, musí vám zaměstnavatel vydat formulář P45, který pak dalšímu zaměstnavateli předáte místo P46. Pokud si najdete souběžnou druhou práci, pak dalšímu zaměstnavateli opět vyplníte P46.

O výběr daní se stará úřad HM Revenue & Customs (dříve Inland Revenue).

V UK funguje systém PAYE (Pay As You Go). Daň se vám průběžně strhává z každého výdělku a tuto částku pak zaměstnavatel odvádí státu.

Sazby za odvody se pohybují pro většinu pracovníků pohybují mezi 20 až 40 procenty z hrubé mzdy.

V českém daňovém přiznání nezapomeňte uvést, že jste daně odváděli v jiné zemi.

Daňový rok

V UK trvá daňový rok od 6. dubna daného roku do 5. dubna roku následujícího. Po konci daňového roku (zpravidla několik dní po 5. dubnu) byste od zaměstnavatele měli dostat potvrzení P60 (End of Year Certificate), kde jsou vypsané veškeré detaily ohledně odvodu daní z vašeho platu (v průběhu celého roku).

P60 je mnohdy potřeba k vyřízení úvěrů, hypoték apod., takže si ho rozhodně uchovejte několik let.

V případě, že ukončíte pracovní poměr, zaměstnavatel by vám měl vystavit vyplněný formulář P45. Ten si uschovte pro dalšího zaměstnavatele (jsou v něm informace o platbě daní z vašeho příjmu).

Daňová sazba (2012/13)

  • Nezdanitelná položka – tzv. personal allowance (čili daňová sazba 0%): £8105/rok (cca £155/týden či

Pokud tedy za rok vyděláte do £8105, nemusíte z platu odvádět žádné daně!

Částky na personal allowance se poté se daní takto:

Starting savings rate: 10%
£0 – £2,560
£0 – £2,710
Basic rate: 20%
£0 – £35,000
£0 – £34,370
Higher rate: 40%
£35,001 – £150,000
£34,371 – £150,000
Additional rate: 50%
Over £150,000

10%: £0 – £2,560

20%: £0 – £35,000

40%: £35,001 – £150,000

50%:  £150,000 a více

TIP: Spočítejte si odvody pomocí daňové kalkulačky.

Samostatné daňové přiznání

Pokud budete v UK pracovat jako osoba samostatně výdělečně činná (self-employed), budete muset na konci daňového období odevzdávat daňové přiznání (self assessement tax return).

Od roku 2005 v UK funguje i tzv. zkrácené daňové (Short Tax Return – SA200) přiznání do výdělku £30000/rok.

Formuláře vyřizujte (žádejte) v nejbližší Tax Office.

Vrácení přeplatku na dani

O vrácení případného přeplatku na daních (tzv. tax refund) můžete žádat jamile ukončíte práci a nehodláte do konce daňového roku (tedy 6. dubna) pracovat.  Je třeba vyplnit formulář P50 – tax repayment claim form a spolu s tímto formulářem budete muset doložit i formuláře P45 části 2 a 3. Na základě nich vám Tax office vypočítá o kolik jste daň přeplatili a vrátí vám peníze na britský účet nebo šek na adresu v UK.

Kdy může taková situace nastat? Např. ukončíte pracovní poměr s tím, že zároveň nechcete již v UK nadále pracovat. Může to být situace, kdy se váš plat ve chvíli odchodu z práce vejde do nezdanitelné položky.

Související články

Externí odkazy