Proč do UK?

V UK narazíte na dobré pracovní příležitosti, zajímavé multikulturní prostředí, pravou angličtinu, fungující zákony a nízkou byrokracii a malé problémy na úřadech!

Než se vůbec vydáte do Velké Británie, mohla by vás zajímat otázka, proč se vůbec učit anglicky (viz článek Angličtina).

Jazyk

UK je rozhodně velmi dobrým místem, kde máte velkou příležitost zdokonalit se v angličtině, která je  druhým nejpoužívanějším jazykem na světě. Ať už jde o poslech rádia, komunikace s místními v obchodech, na úřadech, v práci atd.

Kultura

Kulturní prostředí v UK má mnoho velmi kladných stránek, stejně tak i záporných, na které je třeba se připravit.

  • Diverzita – Velká Británie je zemí, kde se integruje obrovské množství přistěhovalců, kteří zde trvale žijí a zakládají komunity. Je to velmi kosmopolitní země. S tím souvisí velká míra tolerance k názorům a náboženstvím, která je v tak multikulturním prostředí nezbytná
  • Svoboda – lidé jsou zvyklí otevřeně vyjadřovat své názory a velmi kriticky debatovat, aniž by to mysleli útočně či nějak osobně. Kritické diskuze jsou hluboce zakořeněnou součástí života ve Velké Británii
  • Humor – říká se, že anglický humor je suchý. Tak to také může na první dojem vyznít, ale časem přijdete na to, že je velmi promyšlený a peprný a dotýká se nejhlubších stránek lidské existence. Britské televizní seriály a divadelní komedie jsou známé po celém světě
  • Ostražitost – Britové jsou při prvních kontaktech poměrně ostražití a nikoho si hned tak nepřipouští k tělu (což samozřejmě nemusí platit o jiných kulturních komunitách, které se původní kultuře Anglie příliš nepřizpůsobují)
  • Kreativita – Anglie je dobrým místem pro uplatňování nových nápadů v nejrůznější oblastech. Nové myšlenky jsou vítány. Jen se připravte na to, že Britové jsou více individualističtí a zpravidla se vyhýbají příliš svázané týmové práci
  • Skromnost – Britové jsou většinou skromní lidé, kteří nemají potřebu se na potkání chlubit a už vůbec se s vámi příliš o něco trumfovat

Cestování – turistika

UK je velmi dobrým východiskem pro cesty po celé Evropě i celém světě. Vás budou především zajímat místní zajímavosti. V UK je mnoho míst, které byste si rozhodně neměli nechat ujít.

Detaily naleznete v článku Turistika v UK.

Bezpečnost

UK patří k relativně bezpečným zemím. Možnost vlastnit zbraň doprovází velmi přísná nařízení a není jednoduché si zbraň jen tak pořídit. Klasickým problémem je bohužel kapsářství, a to ve všech větších městech (je to podobné jako v Praze). Drobní zloději těží z neopatrných turistů. Anglické dopravní prostředky jsou během dne velmi vytížené lidmi různých kultur a snadno se stane, že se nebudete na vlastní věci dostatečně soustředit.

Pozor! Pepřový sprej je v UK klasifikován jako zbraň a nic netušící žena, která ho nosí by se mohla dostat do vážných problémů při náhodné policejní prohlídce. Stejně tak to platí pro řadu nožů, které mohou být legální v kontinentální EU, ale zde je jejich držení zakázáno.

Pracovní možnosti

Práce v UK ve spojení s kurzem angličtiny může být výbornou investicí na celý život.

Pročtěte si články v sekci Práce a Výběr města.

Vzdělání

Univerzitní studium v UK patří ke světové špičce. O tom asi ne každý uvažuje, ale vězte, že i kurzy angličtiny v UK jsou velmi populární a navštěvují je studenti ze všech možných koutů světa.

Jídlo

Díky multikulturnímu prostředí máte v UK možnost ochutnat speciality indické, arabské, turecké, italské nebo španělské kuchyně. Každopádně nezapomeňte na tradiční britskou kuchyni, která je sice skromná, ale zato velmi speciální.

Dědictví

V UK narazíte na spoustu světoznámých míst a pamětihodností. Anglie je již mnoho století významným historickým centrem.

Životní prostředí

Nádherné zelené parky, udržované zahrady, jezera apod. To vše naleznete přímo v centru mnoha britských měst. Na jihu jsou krásné útesy přímo na okraji moře.

Počasí

O anglickém počasí se říká, že je chmurné a deštivé. Částečně to je pravda a je třeba se připravit. Ale napadlo vás, že to je ideální počasí pro studium či namáhavou práci, kdy se nemusíte potýkat s nepříjemným vedrem. Mnoha lidem to naopak velmi vyhovuje. Průměrné teploty jsou vyšší než v ČR a Vánoční svátky v Londýně se zelenající se trávou a teplotami kolem deseti stupňů mnoha lidem vyhovují.

Související články