Předpoklady pro práci v UK

Občan ČR může pracovat a žít v UK bez omezení. Stačí sem dojet. Práva a samozřejmě také povinnosti máte jako rodilý Brit.

Druh práce

Pro kvalifikovanou práci musíte splňovat dané předpoklady (jako např. vzdělání, certifikáty atd.). Vždy závisí, jakou konkrétní práci chcete dělat. Zaměstnavatel může tyto dokumenty vyžadovat – proto je nechte případně přeložit do angličtiny (s úředním potvrzením). U kvalifikované práce se zpravidla očekává dobrá znalost angličtiny. Mnohdy je nezbytná i praxe v oboru.

Nekvalifikovaná práce (jako např. mytí nádobí, práce servírky, výpomoc v obchodech, úklid atd.) obnáší zpravidla nižší plat, ale také nižší nároky a mnohdy je to i jediná cesta, jak v UK „začít“, než si zdokonalíte angličtinu. I nekvalifikovanou prací lze poměrně dost vydělat. V menších městech můžete i ušetřit na bydlení a stravování. U nekvalifikované práce se připravte, že budete dostávat minimální mzdu.

Budete se divit, ale založení živnosti či firmy je v UK jednodušší než v ČR. Anglická byrokracie trvale odbourává papírování a zjednodušuje úřední úkony. Nepsanou podmínkou je jen dobrá znalost angličtiny, která je nezbytná pro bližší styk s úřadem a podnikání zároveň. Krom toho je dobré nejprve trochu poznat kulturu a místní zvyklosti. Rozhodně však platí, že Velká Británie nabízí dobré možnosti pro podnikání.

Bližší informace o pracovních možnostech v jednotlivých městech naleznete na stránce Pracovní možnosti v UK.

Mzda

O tom, kolik si v UK můžete vydělat, blíže pojednává stránka Minimální mzda.

Platba daní

Daně budete platit jako fyzická osoba. Váš výdělek bude podléhat zdanění příjmu fyzických osob. S velkou pravděpodobností bude daně odvádět zaměstnavatel za vás.

Pozor – při vyplňování českého daňového přiznání nezapomeňte uvést, že jste daně po danou dobu odváděli v jiné zemi.

Daňový rok v UK začíná 5. dubna a končí 6. dubna další rok. Výběrem daní se zabývá úřad HM Revenue & Customs – dříve se jmenoval Inland Revenue.

Detaily o platbě daní naleznete na stránce Platba daní.

Co je to CIS?

Dělníky ve stavebnictví by mohla zajímat karta CIS. Jde o registraci samostatně pracujících dělníků. Tato registrace zjednodušuje vztah mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Dělník může pracovat samostatně – jako subdodavatel (subcontractor) – papírově je pak jeho zaměstnání pro zaměstnavatele jednodušší.

Detaily najdete na stránce Karta CIS.

Pojištění

Pro pobyt v UK vás mohou zajímat minimálně tyto druhy pojištění: sociální, zdravotní a event. cestovní pojištění.

Více se dozvíte na stránce Pojištění.

Pracovní práva

Informujte se o vašich právech předem! Snížíte riziko ošizení ze strany zaměstnavatele. Je dobré mít přehled o pracovní době, nárocích na mzdu, dovolené, přestávkách atd.

Více na stránce Pracovní práva.

Svátky

Detaily ohledně svátků a dnů pracovního klidu naleznete na stránce Svátky.

Související články