Pojištění

Národní pojištění – national insurance

V UK se, podobně jako v ČR, platí zdravotní a sociální pojištění. Částky se postupně strhávají z vašeho výdělku. Jednotlivé platby se nazývají national insurance contributions (NICs).

Díky tomu, že ČR je v EU, mnoho formálních záležitostí bylo zjednodušeno.

National insurance numberzkráceně NI nebo NINO – je registrační číslo pro osoby v sociálním systému UK. Toto číslo je nezbytností pro každého kdo hodláv UK pracovat nebo podnikat. Může se stát, že vás zaměstnavatel odmítne bez tohoto čísla zaměstnat. Je to však nelegální taktika – většinou si najde nějakou výmluvu.

Jakmile dorazíte do UK, začněte si okamžitě vyřizovat NINO.

Získání National Insurance Number

National Insurance Number (NI) můžete snadno vyřídit přes nejbližší pobočku úřadu práce – v UK Jobcentre. K vystavením NI čísla je nutno se dostavit na schůzku do Jobcenter Plus (obdoba pracovního úřadu). Schůzku si lze sjednat telefonicky na 0845 600 0643 nebo v Londýně napište na london.ninocallcentre@jobcentreplus.gsi.gov.uk.

Pracovník úřadu bude chtít vědět, kdo jste, co děláte a zkontroluje dokumenty. Pohovor trvá jen chvilku a není třeba mít perfektní angličtinu. Číslo pojištění je pak zpravidla zaregistrováno do tří týdnů od pohovoru.

Budete potřebovat: proof of identity (občanský průkaz či pas).

Zdravotní pojištění

Před odjezdem do UK požádejte ve vaší pojišťovně o Evropský průkaz zdravotního pojištění (plastová karta – podobná jako kreditka).

Do 8 dnů po nástupu do práce v UK jste povinni nahlásit vaší zdravotní pojišťovně, že jste zaměstnáni v UK! Jinak vám hrozí sankce!

Pokud máte již zajištěné zaměstnání, oznamte to na pobočce vaší pojišťovny hned. Automaticky budete převedeni pod zdravotní systém UK. Z vašeho platu v UK pak budete odvádět poplatky za britské zdravotní a sociální pojištění.

Veškeré informace vám dají na pobočce. Počítejte s tím, že budete muset vyplnit formulář o odhlášení z českého zdravotního pojištění (příp. bude třeba poslat vyrozumění doporučeně poštou).

Poplatky za zdravotní a sociální pojištění

(Platné pro daňový rok 2012/2013)

  • 0% do £146 týdně
  • 12% při platu od £146 – £817/týden
  • 2% při platu nad £817/týden

Kromě toho za vás zaměstnavatel odvádí 13.8% bez ohledu na to co si vyděláte. Proto 2 procenta u lidí kteří si vydělají na £817 týdně není chyba. Celkem se z jejich platu odvede 15,8 procenta.

Poplatky se vypočítávají z příjmu před zdaněním.

Související články

Externí odkazy