Pošta

Tento článek vám poskytne základní informace o službách anglické pošty. Anglická pošta se skládá z Royal Mail (distrubuční síť) a Post Office (prodej známek a dalších služeb využívající Royal Mail).

Kromě státní Royal Mail fungují v UK  přepravní firmy jako DHL, UPS nebo FedEX. Tento článek však bude zaměřen na státní poštu. Tarify jednotlivých soukromých firem se mohou měnit a najdete je na jejich stránkách.

Royal Mail se specializuje na drobné zásilky – dopisy, balíky. Pro větší či speciální zásilky je třeba objednat přepravní firmu.

Poštovní směrovací číslo

Jednou z prvních věcí, které byste si o místě vašeho bydliště měli zjistit, je poštovní směrovací číslo.

Může např. vypadat takto: SW1A 1AA (Buckinghamský palác). Číslo vašeho města zjistíte ze stránek Royalmail: www.royalmail.com – v kategorii Find a postcode.

Zajímavé na britském směrovacím čísle je to, že neurčuje pouze čtvrť nebo část obce, ale každá budova v UK má svůj kód.

TIP: Místo zadávání celé adresy do Google Maps nebo do GPS stačí zpravidla zadat poštovní kód.

Dopisy, balíčky

Listovní zasílací služby Royal Mail se dělí na tyto kategorie:

  • First class (první třída) – zásilka dojde hned druhý den (pošta nefunguje jen o státních svátcích a v neděli). Za první třídu si musíte připlatit
  • Second class (druhá třída) – zásilka dojde během 3 dnů. Cena je nižší než za první třídu

Službu si můžete vybrat pouhým zakoupením známky.

Poštovní schránky jsou v UK typicky červené s královským emblémem a nápisem POST OFFICE. Každá schránka má i údaje o výběru schránky.

Dopis (letter) by měl mít rozměry 24 x 16,5 cm, tloušťka by neměla přesahovat 0,5 cm a hmotnost 100 gramů. Dopis tedy zhruba odpovídá rozměrům papíru A5.

Ceny za dopis do 100 gramů se pohybují něco málo přes 60p za první třídu a přes 50p za druhou třídu.

Velké dopisy (large letters) pojmou papír rozměru A4. Měly by mít hmotnost do 750 gramů a tloušťka by neměla přesáhnout 2,5 cm.

Ceny velkého dopisu se berou podle hmotnosti. Za první třídu zaplatíte cca od 90p do ₤2,30 a za druhou třídu od 69p do ₤1,90.

TIP: Posílání First class může vylepšit dojem, zvláště u odesílání CV, motivačních dopisů atd. Zaměstnavateli dáváte najevo, že vám na zásilce záleží.

Balík (packet). Podle klasifikace balíku jde o balení, jehož nejdelší strana přesahuje 35,5 cm, nejkratší strana 25 cm a tloušťka je větší jak 2,5 cm. Hmotnost přesahuje 750 gramů. Pokud hmotnost přesahuje 2 kg, pak se takový balík klasifikuje jako parcel, což lze přeložit jako „velký balík“. Royal Mail přijme takový balík do 20 kg. Ceny za parcel jsou od £5,30 (za 2kg) do £21,90 (za 20kg)

Cena je odstupňována zhruba po dvou stech gramech. Za první třídu zaplatíte od ₤2,70 do ₤3,50 (za 2 kg). Za druhou třídu od £2,30 do ₤3,50 (do 1 kg, dále je třeba poslat balík první třídou).

Větší balíky si můžete nechat přepravit firmou Parcelforce – www.parcelforce.com, balík lze ale odevzdat na Post Office.

Signed for je potvrzení odeslání. Službu můžete využít při posílání důležitých dopisů, u kterých byste mohli potřebovat potvrzení o odeslání.

Special delivery je služba s příplatkem – dopis jde přímo do rukou adresáta.

Posílání do zahraničí

Existují základní dvě možnosti poslání – Airmail (letecky – je třeba připlatit) nebo „surface mail“ (klasicky, bez připlacení).

Za poslání

Aktuální ceny najdete na stránkách www.royalmail.com.

Balík z Anglie do Čech

Vzhledem k tomu, že řada aerolinek má poměrně nízké limity a vysoké ceny za nadváhu, není od věci uvažovat o přebytečných kil balíkem. Balíky lze poslat přes PostOffice odkud je převezme ParcelForce. Cena do ČR s dodáním 4 až 8 dní v produktu Global Value je:

  • 10 kg = £55,49
  • 20 kg = £73,39
  • 30 kg = £88,39 (£2.94 za kilo v porovnání s tím, že některé aerolinky účtují £10 (EasyJet) nebo £20 (Ryanair) za nadváhu )

V balíku lze poslat cokoliv co není nějak nebezpečné a zakázané. Balík není třeba při posílání do EU nijak proclívat.

Balik z Anglicka na Slovensko

Balík z Velké Británie na Slovensko lze dopravit za stejných podmínek jako balík do Čech.

Související články