Studium magistra v UK – vlastní zkušenost

Studovat na univerzitě ve Velké Británii bylo vždy mým snem. Dvanáct tisíc liber za rok studia (tolik tehdy musel platit zahraniční student) byla ale dost velká bariéra. Měl jsem ale štěstí. V době kdy jsem končil bakalářské studium byla Česká Republika přijata do EU. Tím pádem jsem mohl uvažovat o nástupu na magistra v Londýně, který by mě nyní nestál 12 tisíc liber ale „pouze“ 3 tisíce.

Neměl jsem sice 3000 plus další 3000 na kolej a jídlo, ale nějak se mi za rok pobytu v Americe podařilo u Chase bank získat dost vysoký kredit, a tak jsem si mohl dovolit zaplatit za studium Chase kreditní kartou, a pak si rok v Sainsbury’s supermarketu díky Chase kupovat jídlo. Absurdní mi na tom přišlo, že americká banka neměla absolutně záruku, že jim to někdy splatím. Česká Spořitelna by mě jako chudému studentovi nepůjčila víc než 1500 liber. To je ale jiný příběh…

Chtěl jsem studovat internet a nová média. Zatímco v ČR se obor multimédia nikde nenabízel, ve Velké Británii se dal MSc Multimedia vystudovat hned na několika univerzitách. Studovat v Londýně by se mi líbilo nejvíc, proto jsem se přihlásil na University of East London a University of Westminster. Přijímací řízení spočívalo v tom, že jsem jim poslal poštou přihlášku, motivační dopis, doporučující dopisy a kopii vysvědčení. Za několik týdnů se mi obě univerzity ozvaly s tím, že mě přijímají. Rozhodl jsem se pro University of Westminster.

Do Londýna jsem dorazil koncem září na International orientation, což byl jeden z nejlepších týdnů mého života. Poznal jsem zde většinu zahraničních studentů, které jsem pak potkával na univerzitě po celý rok a mnoho z nich jsou moji kamarádi dodnes.

Po letech studia v ČR na Karlově Univerzitě a roce studia v USA na University of Nebraska jsem měl co srovnávat. Studium bylo rozhodně praktičtější a modernější v porovnání s ČR a srovnatelné s tím co jsem poznal v USA. Stýskalo se mi ale po aktivitách (přednášky, sport, zábava), které USA univerzity studentům nabízejí.

Jako absolutní nesmysl mi přišel systém známek, které musely projít jakousi moderací třetí strany, aby se zaručila nestrannost. Následkem toho byly výsledky k dispozici až týdny nebo měsíce po zkoušce, kdy už si člověk vůbec nepamatoval, co to vlastně bylo za zkoušku.

Bohužel od roku 2005 se poplatky za magisterské studium zvedly z 3000 na cca. 6000 liber. Rok studia v UK byl pro mě velmi přínosným a doporučil bych každému zde studovat.

V roce 2005 se dal bakalář studovat prakticky zadarmo a kvalita pro řadu oborů byla lepší než v ČR. Dnes zde bakalář stojí 9000 liber ročně, což už zas tak dobrý deal bohužel není.