Finance & nákupy

Tento článek vám poskytne základní informace o tom, jak spravovat osobní finance v UK.

Základní slovník

Následující slovní zásoba je nutná pro správné chápání a orientaci v uživatelském kontaktu s bankami.

Banka se jednoduše nazývá bank, peněžní bankovní účet je current account (nejčastěji používaný). Balance je aktuální stav vašeho účtu. Peníze můžete spravovat přes internet banking nebo telephone banking. Peníze ze zahraničí můžete převést elektronickým převodem electronic transfer, bankovní směnkou banker’s draft nebo cestovním šekem traveller’s cheque.

Overdrawn znamená přečerpat účet, v tu chvíli se stáváte dlužníkem a dlužíte přečerpanou částku, která se nazývá overdraft.

Britská měna je Libra šterlinků pounds Sterling. Z cizí měny ji můžete převést skrze aktuální měnový kurz exchange rate.

Deposit je vklad na účet. Paying-in slip je výplatní lístek. Výběr z konta se nazývá withdrawal. Peníze můžete vybírat z automatu cash machine (někdy nazýván i cashpoint nebo ATM).

Direct debit je bezhotovostní platba a standing order je trvalý příkaz.

Platit můžete i šekem cheque, debetní kartou debit card (Switch, Delta, Solo) nebo kreditní kartou credit card (např. Visa, Mastercard).

Můžete si založit i vkladní účet deposit account, na který je vázána určitá úroková míra interest rate.

Bankovní účet

Podrobnosti o tom, jak účet založit hledejte na stránce Bankovní účet.

Přehled bank

Detaily v článku Banky.

Debetní & kreditní karta

Jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Výběr z bankomatu

Bankomaty se často označují jako ATM (Automatic Telling Machine). Slouží k výběru hotovosti nebo kontrole stavu vašeho účtu. Hledejte automat stejné banky – za použití jiného budete platit poplatky (vyšší než za automat vaší banky).

Automaty fungují prakticky stejně jako u nás. Po vložení karty musíte zadat PIN (Personal identification number) a poté dostanete na výběr několik možností:

  • Cash only – výběr hotovosti
  • Cash with receipt – výběr hotovosti s tiskem potvrzení o výběru
  • Display balance – zobrazí aktuální stav vašeho účtu
  • Mini statement – výpis z účtu za posledních (zhruba) 6 operací. Tuto funkci umožňují jen automaty vaší banky
  • Account services – pomocí těchto funkcí můžete například změnit PIN atd. Opět funguje jen na bankomatu vaší banky

Při kliknutí na výběr hotovosti budete ještě žádáni o částku výběru. Pokud zadáte vyšší, operace se neprovede a bankomat výběr zruší nebo vám nabídne další možnost.

POZOR: Raději si vybírejte automaty na přehledných veřejných místech. Ne v zapadlých ulicích a v noci. Vždy se dobře podívejte, zda za vámi někdo podezřelý nestojí či vás nepozoruje z dálky.

Spravování peněz

Důsledná kontrola osobního rozpočtu se vám v Británii, zvláště na začátku, vyplatí. Ideální je např. sešit, kam si můžete základní výdaje a příjmy zapisovat a zároveň s ním uchovávat všechny účtenky, smlouvy a další důležité dokumenty.

Související články