Řidičský průkaz

Se vstupem do EU se situace ohledně řidičských průkazů v UK zjednodušila.

Pokud máte nový řidičský průkaz (velikosti kreditní karty s logem EU), pak můžete v UK bez problémů řídit vozidlo, pro které máte kvalifikaci (do doby platnosti vašeho řidičáku).

Pokud budete v UK trávit delší dobu (s tím, že váš současný řidičský průkaz nebude platit) nebo naopak máte starší průkaz, pak je třeba ho vyměnit za britský.

Řidičské průkazy v Británii spravuje DVLA (Driver and Vehicle Licensing Agency).

Postup získání britského řidičáku

Vyžádejte si formulář D1 – např. na poště.

Po vyplnění ho společně se současným řidičákem, pasovou fotografií, průkazem totožnosti (pas nebo občanský průkaz) a šekem či potvrzení Postal Order zašlete v obálce na níže uvedenou adresu. Pozor! Postal Order či šek – vystavené na DVLA – vám vyřídí na poště. Platí se ₤50. Do obálky tedy vkládáte pouze potvrzení o zaplacení.

Dobře si veškeré údaje (hlavně ty vyplňované do formuláře D1) zkontrolujte. Pokud na DVLA naleznou chybu, pošlou vám obálku obratem zpět. Dejte si pozor, ať zbytečně neztratíte čas!

Pokud bude vaše žádost akceptována, nový řidičák vám bude poslán na adresu uvedenou ve formuláři D1. Vystavení trvá zhruba do jednoho měsíce. Váš starý řidičák bude poslán zpět do ČR – v obálce s novým řidičákem budou tedy jen vaše doklady totožnosti.

Pozn.: profesionální řidiči s věkem nad 45 let musí k žádosti o britský řidičák přiložit i zdravotní zprávu o profesní způsobilosti (v angličtině!).

Adresa DVLA

  • DVLA
    Swansea
    SA99 1B

Na www.upmystreet.com můžete hledat pobočky DVLA i přímo v místě vašeho pobytu. Výměnu řidičského průkazu je možné zařídit i osobně.

Související články