Banky

Produkty bank jsou velmi podobné. Některé banky však nabízí různé speciální programy (např. pro studenty). Požádejte o radu své známé, spolubydlící nebo kolegy v práci, kteří jsou v UK delší dobu, aby vám ohledně výběru banky poradili.

TIP: Mnohdy situaci ulehčí pokud si otevřete účet tam, kde má účet váš zaměstnavatel (vyžádejte si od něj potvrzení o zaměstnání).

Největší banky působící v UK

Jak dlouho trvá založení účtu? Po jedenáctém září se veškeré podmínky ohledně bezpečnosti bank zvýšily (kvůli bankovním účtům potenciálních teroristů či praní špinavých peněz z drog nebo prostituce). Počítejte, že než získáte potřebné dokumenty, můžete to trvat i měsíc. Někomu se ale podaří založit účet hned pár dní po příjezdu. pokud vás jedna banka odmítne zkuste to v jiné bance nebo i v jiné pobočce téže banky.

Jaké základní typy účtů banky poskytují?

  • Běžný peněžní účet – za určitý měsíční poplatek – účet, kam ukládáte peníze, které můžete kdykoliv bez problémů použít (platební karty, výběr hotovosti z bankomatu atd.). Většinou se na ně váže i nějaká úroková míra, ta je ale téměř zanedbatelná
  • Vkladový účet – účet, kam si můžete uložit určité množství peněz a za určitou dobu ho vybrat (termínovaný vklad). Na uloženou částku se připočítává podíl úrokové míry, která je stanovena předem bankou – v procentech (při vyšších obnosech peněz je takový účet výhodný)
  • Internetový účet – nabízí je např. banky jako Abbey National nebo Halifax. Jde o čistě internetový účet, jehož provoz je levnější (má však omezené možnosti jako klasický bankovní účet). Některé umožňují i výběr peněz z bankomatu. O detailech se informujte přímo v bance

Úrokové míry – na těchto odkazech můžete sledovat aktuální úrokové míry:

Úroková míra reaguje na aktuální ekonomickou situaci a může se prudce měnit.

Související články