Autobusová doprava

Místní autobusové linky se velmi liší kvalitou i cenou. V rámci MHD to většinou může být jedno, protože jde o krátkou vzdálenost. Na delší trasy si vybírejte pozorněji. Každý dopravce má většinou nějaké infocentrum, kde se nemusíte bát na cokoliv zeptat (ať už jde o problém s jízdním řádem nebo volba vhodné trasy).

Autobusy jsou zpravidla mnohem pomalejší než vlaky. Stejně tak frekvence spojů může být na některých trasách nižší. Platí však, že autobus je mnohem levnější než vlak a komfort je velmi podobný. Např. z Londýna do Manchesteru je autobus ideální a nejlevnější volba.

Autobusová nádraží jsou ve většině měst situovány přímo v centru města, což je velká výhoda.

Mezi největší dopravce v UK patří:

  • National Express – společnost s největším pokrytím. Autobusové linky vedou prakticky do všech větších měst v UK (v nabídce je více jak 50 měst). Za registraci jízdenek nepočítají žádné poplatky, nejnižší ceny za jízdenky začínají u ₤1
  • Dot2Dot – společnost, kterou zajišťuje National Express. Nabízí spojení na letiště v Londýně a Gatwicku. Ceny začínají na ₤17,50 (velmi dobrá alternativa k taxislužbě)
  • CityLink – skotský dopravce. Jízdenky prodávají jak přes web, tak přímo u řidiče. Doporučuje se však jízdenku koupit přímo přes internet (autobusy mohou být plné)
  • Megabus – poměrně mladá firma, která se specializuje na často vytížené linky a nabízí nejnižší ceny. Pokrytí není tak velké jako u National Express. Je velmi populární mezi studenty či pracanty, kteří často využívají spojení mezi velkými městy. Nejvýhodnější jízdenky pořídíte rezervací alespoň dva týdny předem – i když např. jízdenka na lince Manchester – Londýn může vyjít na £8 pouhé dva dny předem! Jízdenky není možné koupit u řidiče! Jde to jen přes web či telefonní rezervace na čísle 0900 160 0900 – poplatky jsou 60p/min. Rezervační poplatek vychází na 50p

Související články