Doprava

Tento článek vám poskytne základní informace a odkazy na společnosti letecké, lodní, autobusové a městské dopravy v UK. Stejně tak základní orientaci pro jízdu autem.

Základní servery, kde naleznete přehledné informace a jízdní řády:

Loď

Lodní doprava přijde vhod při jízdě do UK (je levnější než Eurotunel). Stejně tak se bez lodní dopravy neobejdete při cestě autem do Irska nebo na Isle of Man.

Levné lodní lístky a informace: www.ferryonline.co.uk

Další portály prodeje lodních lístků:

Letadlo

Detaily hledejte v článku Letecká doprava v UK.

Autobus

Detaily naleznete v článku Autobusy v UK.

MHD

Bližší informace naleznete na MHD větších měst.

Železnice

Ve Velké Británii existuje několik provozovatelů vlakových linek. Vlak je v UK poměrně drahý (např. trasa Manchester – Londýn je za ₤100), některé linky mají občas zpoždění.

Jízdní řády naleznete na tomto webu:

Weby různých britských dopravců:

Špička je zpravidla od 6. – 9. hod a pak od 4. – 7. hod odpoledne. Některé příměstské linky mohou být v těchto časech plné.

Auto

Základní dopravní informace

V UK se jezdí vlevo. Paradoxně to může mnohým řidičům zvyklých napravo vyhovovat více. Pro některé to může být naopak noční můra. Pro jízdu vlevo se každopádně hodí auto, které má vlevo i řízení (lépe vidíte na prostřední čáru a máte lepší přehled o situaci).

Na jízdu vlevo si však po čase určitě zvyknete. Dávejte jen velký pozor na křižovatkách (abyste nekoukali instinktivně na opačnou stranu, než je třeba).

Silniční pravidla jsou v UK jinak prakticky totožná. Liší se jen ve značení parkování a rychlostních limitech. Dopravní značky jsou stejné. Významným rozdílem je jen udávání rychlostí v mílích za hodinu.

Ve městech se jezdí max. 30 mil/h (což je cca 48 km/h).

Rychlostní omezení

Běžná rychlostní omezení na silnicích v UK:

  • Obec/město – 30 mil/h (48 km/h)
  • Obytná zóna – 20 mil/h (32 km/h)
  • Hlavní silnice – 70 mil/h (112 km/h)
  • Silnice „II. třídy” – 60 mil/h (96 km/h)
  • Dálnice – 80 mil/h (128 km/h)

Rychlostní limity jsou většinou označeny – používají se stejné značky jako v ČR (bílý kruhový terč s červeným okrajem).

Na tříproudové dálnici je pruh zcela vlevo určen pro pomalejší vozidla (např. náklaďáky) a pruh zcela vpravo pouze na předjíždění.

Parkování

Parkování ve městech je zakázáno u krajů ulic, kde je dvojité žluté či červené značení. Jeden bílý pruh znamená, že na okraji ulice parkovat můžete, ale zpravidla je doplněn vysvětlující značkou – kdy, ve které hodiny a tak.

Jízda ve městě

Mnoho měst v UK má tradiční historický charakter a masová automobilová doprava uvnitř bývá někdy obtížná. Dávejte velký pozor na chodce. Pokud některý čeká na přechodu (kde není semafor), zastavte a nechejte ho přejít.

Půjčovna aut

Půjčování aut v UK je zcela běžné. Ve vyhledávači www.upmystreet.com zadejte místo, kde se nacházíte a dále MotorsSelf Drive a nakonec Car Rental.

Spolujízda

Také velmi oblíbené. V UK je stopování zakázáno. Předem domluvená spolujízda je však velmi populární.

Spolujízdu hledejte na www.freewheelers.co.uk.

Související články