Zkušenosti s britským zdravotnictvím

Lidé, kteří o zdravotnickém systému ve Velké Británii mnoho nevědí ho velmi rádi kritizují. Opakovaně byl systém terčem kritiky například během amerických voleb. Občas ho také kritizují Češi, kteří od někoho někdy slyšeli, jak je systém příšerný.

Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že systém je mnohem lepší než to, co funguje v USA a v mnoha případech funguje lépe než tak, jak jsem to zažil v České Republice. A to si myslím, že to v ČR funguje relativně slušně.

Hlavním rozdílem proti ČR je, že doktoři zde ošetří každého zadarmo. Nikdo po vás nebude chtít žádnou kartičku pojištěnce (teoreticky by mohli, ale v praxi to nikoho nezajímá). Dokonce i moji klienti ze zemí mimo EU se mohli bezplatně dočasně zaregistrovat u místního doktora. Můj klient ze Saudské Arábie se zranil a i přestože měl komerční pojištění, nikdo jeho kartičku na pohotovosti vidět nechtěl.

Zubaři v rámci systému NHS něco platit musíte, ale jedná se v podstatě o symbolické částky (ve srovnání s USA), ale opět po vás nikdo nechce kartičku pojištěnce. Ceny za zákroky jsou rozděleny do třech skupin a podle nich se platí od pár liber asi po sto liber. Většina zákroků se vejde po padesát liber.

Platí se i za recepty, ale maximálně tak do deseti liber.

Systém NHS rozhodně není bez chyb, ale rozhodně se nebojím tu chodit k doktorovi a vše vždy fungoval jak jsem očekával nebo lépe.