Znalost jazyka

Článek o angličtině, proč se vůbec tento jazyk učit, jeho výhody a co byste měli znát před odjezdem do UK.

Co je třeba hned na začátku zdůraznit – naučte se základy angličtiny již před odjezdem do UK. Není nic horšího než beznaděj, že si nemůžete vyřídit nejzákladnější věci na úřadech, v obchodě apod. Pokud jste se angličtinu kdysi učili, patrně to nebude problém. Úplným začátečníkům se však doporučuje nějaký ten měsíc před odjezdem se jazyku pravidelně věnovat (v rámci nějakého anglického kurzu).

Základy anglického jazyka = lepší pracovní příležitosti!

Angličtina je již několik let hlavním „byznys“ jazykem a zároveň se s ní domluvíte na mnoha místech celého světa. Zvládnutí komunikativních základů angličtiny není tak náročné a i když neovládáte správně gramatiku, je možné se dobře domluvit. Angličtina je totiž velmi flexibilní jazyk. Na její „nejčistší“ formu narazíte právě v Anglii. Nicméně i tady se uslyšíte angličtinu indickou, polskou, jamaijskou, litevskou…atp. A rozumět dělníkovi z Manchesteru nebo Londýňanky co mluví  – třeba i pro Američana naprosto nesrozumitelnou – Cockney angličtinou.

Asi 60% slov bylo převzato z románských jazyků. V současné době má angličtina pře půl milionu slov (Oxfordský slovník angličtiny jich definuje až 650 000). Každým rokem navíc mnoho nových slov přibude – díky úzkému mezinárodnímu provázání.

S angličtinou se domluvíte nejen v UK, USA, Kanadě, Austrálii a Novém Zélandu, ale i v mnoha afrických zemích, oblasti Karibiku, Indie a Filipín.

Udává se, že angličtinu dnes ovládá zhruba 400 mil. lidí jako první jazyk (statistiky o lidech, kteří angličtinu ovládají jako druhý jazyk, se velmi liší, ale minimálně se shodují zhruba na dalších 400 mil. lidí. Jde o druhý nejpoužívanější jazyk na světě (po čínštině).

Výhody angličtiny

Mezi nesporné výhody angličtiny patří zmíněná flexibilita jazyka, která je dána neohebností slov. V praxi to znamená, že slova se nečasují (resp. jen s malou změnou u třetí osoby jednotného čísla) a skloňují se jen s malými – snadno zvládnutelnými – změnami. (Pozn.: skloňování je změna tvaru slova v různých pádech a časování je změna tvaru slova v první, druhé a třetí osobě jednotného i množného čísla (já, ty, on-ona-ono / my, vy, oni).

Basic English je poměrně moderní fenomén. Jde o zjednodušenou angličtinu s nižším množstvím využívaných slov, která je dobře srozumitelná i začátečníkům. Jde hlavně o volbu jednodušších vět (či souvětí) a jednoduchých slov. Tato angličtina se dnes hromadně užívá např. v programátorských manuálech nebo technických příručkách výrobků. Stejně tak v pracovním světě se můžete s touto angličtinou potkávat. Wikipedia má speciální sekci právě v této Angličtině (Simple English Wikipedia).

U anglických novin, specializovaných magazínů, beletrie či televize se s takovou angličtinou patrně nesetkáte (pokud nepůjde o média, která se zaměřují na cizince).

Jazykové kurzy

Britské jazykové kurzy jsou velmi populární mezi lidmi na celém světě, kteří jich využívají především v létě. V tuto dobu je zde řada jazykových univerzit, škol a letních táborů.

Základním úspěchem pro dobré zvládnutí (nejen) jazyka je v kostce:

  • Chuť – velmi souvisí s tím, proč se vlastně angličtinu chcete naučit, jaká je vaše motivace – od toho se bude odvíjet vaše vůle, abyste se jazyk učili poctivě),
  • Pravidelnost – lepší po malých dávkách každý den – třeba jen půl hodiny – než najednou velké množství
  • Vytrvalost – mnohdy základní kámen úrazu. Učit se jazyk nebolí na začátku, ale především nějaký čas po prvních kurzech (např. po měsíci nebo dvou – mnoho lidí odpadá a přestává se učit pravidelně, protože ztratí motivaci)
  • Soustředění – velmi důležitá vlastnost, kterou je potřeba neustále zlepšovat! Schopnost soustředění s odstupem od školy či pravidelných (intelektuálně) náročnějších úkonů klesá. Na dobré zvládnutí jazyka nepotřebujete studovat několik hodin denně (pokud tedy extrémně nespěcháte), ale jen trochu, zato velmi pozorně! Mnoho lidí na to zapomíná, prosedí u učebnic mnoho času, ale nic se nenaučí, stejně tak nepřemýšlí o efektivitě učení. Pravidlo by se dalo jednoduše formulovat jako: málo, ale pozorně
  • Praxe – to patrně napadne každého. Nebo-li: learning by doing (význam této fráze vypátrá určitě každý sám)

Pročtěte si článek o jazykových kurzech v UK.

Zajímavé čtení: http://www.fandor.cz/jak-na-anglictinu-zabavne-a-efektivne/

Související články