Bankovní účet

Než si založíte bankovní účet, je třeba vybrat správnou banku, která bude vyhovovat vašim potřebám. Některé banky mají i různé zvýhodněné programy např. pro studenty.

Založení bankovního účtu

Bezpečnost bankovního systému za poslední léta zesílila (i kvůli machinacím na bankovních účtech teroristů atd.). Založení bankovního účtu není proto příliš snadné.

TIP: Mnohdy situaci ulehčí pokud si otevřete účet tam, kde má účet váš zaměstnavatel (vyžádejte si od něj potvrzení o zaměstnání).

Pro založení bankovního účtu budete potřebovat následující dokumenty:

  • Proof of identity – tedy pas nebo občanský průkaz
  • Proof of address – doložení adresy vašeho pobytu v UK. Požadavky se mohou v každé bance lišit – nejlépe, pokud si do banky zajdete pro informační dokumenty před založením účtu. Zpravidla může být akceptován řidičský průkaz nebo výpis vedení účtu z jiné britské banky. Různé účtenky za platbu elektřiny nebo vody se neakceptují. Stejně tak i smlouva o pronájmu
  • Pro studentský zvýhodněný účet budete potřebovat potvrzení z britské školy (musí obsahovat datum, razítko a podpis referentky studijního oddělení)
  • Občas se může hodit i potvrzení o vedení účtu z české banky a to zvláště pokud chcete účet u stejné banky (např. CityBank)

Proces založení může chvilku trvat, buďte proto připraveni se bez bankovního účtu na začátku pobytu v UK obejít. Někomu se ale podaří založit účet hned pár dní po příjezdu. pokud vás jedna banka odmítne zkuste to v jiné bance nebo i v jiné pobočce téže banky.

Na depozitní účet (vkladový) je vázána vyšší úroková míra, ale po určitou dobu máte omezený přístup k penězům (termínované vklady). Je dobré založiNěkomu se ale podaří založit účet hned pár dní po příjezdu. pokud vás jedna banka odmítne zkuste to v jiné bance nebo i v jiné pobočce téže banky.t si i depozitní účet, kam budete ukládat většinu peněz, které ihned nepotřebujete.

Expresní založení bankovního účtu

Existuje možnost, jak si v podstatě okamžitě založit bankovní účet u HSBC i pokud nemáte v UK proof of address a nejste zaměstnáni. Tuto službo nabízí agentura 1st Contact (patří mezi ty renomované a seriozní), která se specializuje na služby pro cizince, kteří přišli do UK za prací.
Agentura sídlí v centru Londýna a za službu účtuje 35 GBP. K založení stačí průkaz totožnosti (občanka nebo pas) a proof of adres z ČR (faktura za telefon, elektřinu, plyn, vodu, …).

Výhody plynoucí z vlastnictví bankovního účtu

  • Snadné platby nájmů a energií – většina majitelů bytů/domů má vlastní bankovní účet
  • Bezpečnost – nemusíte nosit u sebe vysokou hotovost, ale vybrat jen určitou částku, kterou potřebujete
  • Výplata – zaměstnavatel může požadovat bankovní účet, na který vám bude psílat výplatu
  • Přehled plateb – vyšší kontrola

Každý účet může mít svá specifika – k běžnému účtu dostanete platební kartu.

Při zakládání účtu se informujte i o možnostech přečerpání účtu. Někdy jsou za takový stav účtovány vysoké úroky, které musíte v krátké době splatit. Dejte si na to pozor!

Související články