Mobilní sítě a telefonování

Možnosti telefonování v UK jsou prakticky stejné jako v ČR.

Předvolba pro volání do Británie je +44.

Telefonovat můžete z vlastní pevné linky, ale nejvíce se samozřejmě volá přes mobil. Existují zde stále tradiční telefonní budky, ale stala se z nich spíše atrakce pro turisty, než že by z nich někdo telefonoval.

Pevná linka

Pevná linka přináší hlavní výhodu – snadná možnost vysokorychlostního připojení na internet. Na telefonování samotné se nemusí příliš vyplatit (pokud nepotřebujete s někým komunikovat výhradně pevnou linkou).

Pevné linky provozuje nyní nejenom kdysi monopolní British Telecom dnes znám jenom jako  BT, ale přístup k takzvané poslední míli má řada telekomunikačních firem z nichž největší je Virgin Media.

Zavedení pevné linky lze zpravidla zařídit do dvou týdnů a cena za to je mnohdy nízká (občas i zdarma) nebo maximálně asi 130 liber.

K porovnání aktuálních nabídek pevných linek  je nejlepší využít stránky schválené regulátorem telekomunikačních  služeb Ofcom. V roce 2012 jím byly schváleny stránky HomePhone Choices.

Mobilní operátoři

Provozovatelé mobilních sítí ve Velké Británii jsou:

Sítí výše uvedených operátorů využívá nespočet virtuálních operátorů jako:

  • Virgin
  • GiffGaff (žádná podpora nebo obchody = pouze levné služby a online podpora od ostatních uživatelů)
  • LeBarra a Lyca (levné mezinárodní hovory, ale spíš mimo EU jelikož hovory do ČR reguluje EU a ceny jsou tedy velmi podobné u všech operátorů)
  • Tesco
  • Asda

Tarify jednotlivých operátorů se průběžně mění. Udělejte si chvilku na pročtení možností nebo se poraďte se známými, které programy využívají.

Navíc, nabídky operátorů jsou velmi podobné (díky tvrdé konkurenci) a liší se zpravidla jen v detailech. Delší smlouvy jsou většinou výhodnější než kratší či předplacené karty (systém pay as you go PAYG – platíte za kredit).

Telefonovat můžete pomocí PAYG (Pay As You Go), což je klasický systém předplacených karet (které můžete pořídit v trafice) nebo předplaceného paušálu (uzavření písemné smlouvy se společností).

Paušál se vyplatí při pobytu v UK delším než šešt měsíců.

K porovnání aktuálních nabídek mobilních služeb se doporučuje využít stránky schválené regulátorem mobilních sítí Ofcom. V roce 2012 jím byly schváleny stránky Billmonitor and Mobilife.

TIP: Pro hovory do ČR může být výhodná mezinárodní SIM karta O2 (v roce 2012 2p/min na pevnou linku a 7p za minutu hovoru na mobil. Text 10p).

Zakoupení telefonu

Pokud si pořídíte nový telefon se SIM kartou, poznamenejte si hned na začátku IMEI číslo – pokud není napsáno v prostoru pod baterií, získáte ho vytočením *#06#. Toto číslo se nahlašuje policii v případě krádeže telefonu.

Firmy jako Phones4U, Carphone Warehouse a Amazon nabízí mobilní telefony pro různé operátory.

Obyčejný mobilní telefon můžete pořídit již od £10 a smart telefon od £80. Tyto telefony jsou blokovány na operátora, který vám je prodá. Řada operátorů telefon za £10 nebo £20 může odblokovat, ale někdy je třeba čekat půl roku. Za £10 nebo £12 odblokovávají telefony obchody s použitými telefony. Odblokování je v UK legální, pokud se nemění číslo IMEI u kradeného telefonu.

Pokud potřebujete pouze SIM kartu, tak tu vám dá většina operátorů ráda zdarma s tím, že si na ní v některých případech musíte dát nějaký kredit.

I ty nejdražší telefony při přistoupení na paušál jsou mnohdy zdarma nebo za méně než libru denně.

Související články