Zahradničení v Londýně

Angličané milují své zahrádky. Kromě toho je to země, kde na konci 19. století vzniklo takzvané Garden City Movement (hnutí zahradního města). Jednou ze zajímavých brigád nebo i trvalého zaměstnání je tedy zahradničení.

Nepočítejte s tím, že si vyděláte neuvěřitelně hromadu peněz. Platy se pohybují od 6,50 liber pro nezkušeného brigádníka do 15 liber pro velmi zkušeného zahradníka. Výhodou zahradničení je to, že se podíváte na místa, kam byste se normálně nedostali. Já jsem třeba měl možnost pracovat vilách a bytech několika milionářů a pracoval jsem na místech, kam se člověk normálně nepodívá. Zahradnické firmy mají kontrakty s exkluzivními hotely, řadou mezinárodních firem po celém Londýně a třeba i s BBC.

Pro mnoho lidí je zahradničení velmi relaxující práce a únik od stresu. Jeden ze londýnských zahradníků například pracoval na Londýnské burze a jako zahradník byl mnohem šťastnější i přesto, že jeho plat ani zdaleka nedosahoval 100 tisíc liber ročně.

Nejvíce jsou zahradníci potřeba od května do listopadu. Zvláště během slunečných teplých letních dnů je jen málo zaměstnání, kde se nebudete stresovat a budete si užívat práci na zahradě nebo v parku.

K tomu abyste mohli začít zahradničit není třeba mít žádné speciální znalosti. Rozhodně ale pomůže, když rozeznáte plevel (weeds) od rostlin (plants). Není na škodu vědět, jak funguje sekačka (lawn mower). A vzhledem k tomu, že práce je většinou u klienta kam je třeba dojet, je výhodou mít řidičák. Pojišťovny většinou vyžadují, aby řidičům bylo alespoň 25 let (být starší je tedy další výhoda). U přijímacího rozhovoru se nebojte trochu zveličit vaše znalosti a zkušenosti. Uveďte třeba, že máte zkušenosti s údržbářstvím (maintenance), zaléváním (watering plants), zavlažovacími systémy (irrigation systems). Pokud jste někdy dělali na zahradě, určitě o tom něco víte :)

Mnoho zahradnických firem zahrady také staví, což znamená, že mají zájem o lidi, kteří dokáží namixovat cement, dát cihlu k cihle a postavit třeba zeď. Tahle práce spadá pod takzvaný hard ladscaping a je alespoň na začátku lépe placené (7 až 8 liber). Jedná se ale o velmi namáhavou práci a zaměstnanci ve třiceti vypadají o deset let starší. Pokud vám nošení pytlů cementu nedělá problémy, pak možná uvažujte o této práci. Lidé v hard landscapingu jsou ale mnohdy jednodušší typy a ne každý si užije jízdu po Chelsea v minivanu, kdy jeho spolupracovníci s auta hvízdají na každou dámu s pokřikem: „Hey, Chelsea girl…“

Většina zahradnických firem má stálé zaměstnance, ale když jsou tito na dovolené nebo když firmy mají nějaký větší projekt, obracejí se na agenturu, která jim zaměstnance dodá. Pokud dobře pracujete zpravidla netrvá dlouho a zahradnická firma si vás vezme na trvalo. V mnoha případech pracujete i nadále přes agenturu, ale trvale docházíte do jedné firmy.

Já jsem poprvé jsem v Londýně zahradničil v roce 2004 a během dvou týdnů jsem i vydělal dost peněz na měsíc cestování po Španělsku. V roce 2012 jsem si to opět na pár týdnů vyzkoušel a zjistil jsem, že po krizi se pracuje více hodin za méně peněz a místo Australanů, kterých byla zahradnická branže plné jsou v Londýně dnes Poláci, Maďaři a Lotyši.

Pokud o zahradničení uvažujete, tak mohu doporučit agenturu AndersPlus.