30 dubna 2012 ~ 0 Comments

Harrods v Londýně: Obchodní dům, kde prý seženete úplně všechno

Harrods v Londýně se řadí stejně jako třeba legendární GUM v Moskvě mezi nejluxusnější a nejvýznamnější obchodní domy světa. Na více než 90 tisících metrech čtverečních se skrývá přes 300 obchodů, kde lze údajně koupit naprosto vše. Dle jedné legendy kdysi přišel do domu Harrods jistý muž, který si chtěl koupit hamburger se sloním masem. Bohužel mu však nemohli vyhovět, neboť jim zrovna došly… housky.

Harrods v Londýně: Obchodní dům, kde prý seženete úplně všechno | © sonewfangled

Historie obchodního domu Harrods

Charles Henry Harrod založil ve 30. letech devatenáctého století nejprve malý obchůdek s čajem, čímž odstartoval celou úspěšnou éru svého podnikání. Jen u čajů nezůstal, když se krátce na to nejprve přestěhoval se svým ochodem do centra města, aby v roce 1851 využil tehdy první ročník světové výstavy, který se konal v Hyde parku a na které si udělal nejen dobré jméno, ale rovněz vydělal slušný obnos peněz.

Ten využil k investici do vlastního obchodu v centru Londýna ve čtvrti Knightsbridge, která se postupem času proměnila v jednu z nejluxusnějších oblastí města. Byznys převzal Henryho syn Digby a úspěšně pokračoval v rozšiřování věhlasu obchodu, kam chodil nakupovat i spisovatel Oscar Wilde či Sigmund Freud. Harrodse nezastavil ani požár, který v roce 1883 celý obchod zničil. Celý obchodní dům postavil znovu a mnohem větší, měl se stát nejluxusnějším obchodním domem na světě.

Harrods v Londýně: Obchodní dům, kde prý seženete úplně všechno | © HerryLawford

Harrods dnes

Převratný okamžik zažil Harrods v roce 1985, kdy ho koupila rodina egyptských obchodníků Al-Fayedů a za tehdy neuvěřitelných 300 milionů liber ho nechala zrekonstruovat. V jejich majetku obchodní dům vydržel až do roku 2011, kdy jeho správu převzal Katarský investiční fond.

Pakliže se rozhodnete v průběhu návštěvy Londýna zajít i do obchodního domu Harrods, pamatujte na dress code, který zde zavadli. Zakázáno je nošení bezpečnostních helem, pracovního oblečení a veškerých dalších oděvů, které by mohly buď poničit vybavení a zboží obchodu, popřípadě určitým způsobem urazit ostatní nakupující.

Harrods má otevřeno od pondělí do soboty od 10:00 do 20:00 hodin a v neděli vždy od 11:30 do 18:00. Sídlí na adrese 87 – 135 Brompton Road, Knightsbridge (zobrazit na mapě), hned u stanice metra Knightsbridge.

Leave a Reply