31 října 2011 ~ 0 Comments

Lord Mayor’s Show: Zajděte se podívat na průvod Londýnem s téměř 800letou tradicí!

Pokud máte rádi průvody a dlouholeté tradice, vyznačte si nejlépe červenou barvou do kalendáře sobotu 12. listopadu 2011. Od 11:00 hodin se do ulic Londýna nahrne více než 6 000 účastníků snad nejdelšího průvodu světa, jež bude dlouhý pět kilometrů a jehož tradice sahá až do roku 1213.

Lord Mayor's Show: Zajděte se podívat na průvod Londýnem s téměř 800letou tradicí! | © garryknight

Tehdy udělil král John obyvatelům Londýna výsadu volit si každoročně svého vlastního starostu, měl však jednu podmínku. Každý rok, když se starosta ujal úřadu, musel se vydat na průvod podél řeky až k Westminsteru a zde vzdát hold králi. A za těch bezmála 800 let se z tohoto obřadu stala vcelku významná tradice. V dnešní době starosta již necestuje na koni nebo lodí, přesto musí stále projít městem a vyjádřit úctu královně.

A na cestě ho doprovází vojáci, orchestr, akrobati, tanečníci a další. A zatímco délka trasy z Mansion House až k Royal Courts je dlouhá jen dvě a tři čtvrtě kilometru, průvod samotný je téměř pětikilometrový. Než kolem vás celý projde, uplyne více jak hodina! Dle tradice se koná vždy druhou sobotu v listopadu, na letošek tedy připadá datum 12. listopadu, začátek je v 11:00.

Součástí je i doprovodný program a v 17:00 hodin se nebe nad Temží rozzáří díky bohatému ohňostroji. Ty se odpalují z prostoru mezi mosty Blackriars a Waterloo, takže stujte někde poblíž.

Leave a Reply