22 května 2011 ~ 1 Comment

Navštivte slavný Wimbledon a nahlédněte do zákulisí velkého tenisu!

Není pro fanoušky tenisu v Anglii významnějšího místa, než londýnského Wimbledonu. Právě zde, na jihozápadě Londýna, se rok co rok odehrává nejstarší tenisový turnaj světa. Úplná historie tohoto význačného místa sahá až do roku 1868, kdy zde byl založen tenisový a kriketový klub. První turnaj, tehdy ještě čistě mužský single, se odehrál v roce 1877. Teprve v roce 1884 byla na program turnaje přidána i čtyřhra a single žen.

Navštivte slavný Wimbledon a nahlédněte do zákulisí velkého tenisu! | © Marc Di Luzio

České hvězdy na wimbledonských kurtech

V průběhu následujících více než 130 let zažil Wimbledon kupu slavných tenisových bitev, přičemž do historie turnaje se zapsalo i několik Čechů či Čechoslováků. Poprvé se tak událo v roce 1954, kdy se vítězem turnaje stal Jaroslav Drobný, který však z politických důvodů soutěžil s egyptským pasem. Vyhrál dokázali Jan Kodeš roku 1973 ve dvouhře mužů a Jana Novotná v roce 1998.

Tou největší českou hvězdou zářící na kurtech Wimbledonu byla Martina Navrátilová, která dokázala vyhrál devětkrát ve dvojhře a dokonce desetkrát ve čtyřhře!

Prohlédněte si originální náčiní Peta Samprase a Martiny Navrátilové

Sama Martina Navrátilová, spolu třeba s Petem Samprasem, věnovala i několik drahocenných kousků do místního muzea – které můžete navštívit i vy. V něm budete mít dále příležitost prohlédnout si naleštěné tenisové trofeje, unikátní video plné efektů, jež objasňuje spojení vědy a tenisu anebo si můžete zavzpomínat na něteré historické okamžiky wimbledonských tenisových mačů.

• Kdy: Denně od 10:00 do 17:00 (poslední prohlídka začíná v 16:30); v době konání turnaje je muzeum otevřeno od 9:30 do 20:00, vstup je však umožněn pouze těm návštěvníkům, jež u sebe mají vstupenku na některé ze střetnutí.
  • Kde: All England Lawn Tennis and Croquet Club, Church Road, Wimbledon, Londýn (zobrazit na mapě)
  • Za kolik: Samotné vstupné do muzea vyjde dospělého na 11 liber, dítě na 6,75 liber a zlevněné vstupné (pro seniory, studenty a nezaměstnané) je poskytováno za 9,50 liber. Vstupné do muzea spojené s prohlídkou stojí dospělou osobu 20 liber, děti 12,50 liber a osoby, jež mají právo na slevu, 17 liber.