14 června 2010 ~ 0 Comments

Tip na výlet: Mýty opředený Stonehenge

Při toulkách Anglií by mezi vašimi cíly neměl chybět ani Stonehenge, mýty opředená kamenná stavba nedaleko městečka Salisbury na jihu země. Jak Stonehenge vypadá, ví zřejmě každý. Přesto si dovolím připomenout, že se jedná o soustavu na sobě položených, masivních kamenů, které jsou uskupeny do velkého kruhu.
Stonehenge | © thegarethwiscombe

Tisíciletá historie

Historie Stonehenge sahá těžko uvěritelných 5 000 let do minulosti, neboť první základy stavby byly položeny již okolo roku 3000 před naším letopočtem. A již tehdy dokázali stavitelé překvapit svojí chytrostí, neboť vodorovně položené kameny drží na těch svislých díky speciálním výstupkům.

A protože se o stavbě ani o jejich stavitelích nedochovala žádná písemná zmínka, zůstává dnes Stonehenge zahaleno mnoha tajemstvími. Doposud se třeba přesně neví, jakým způsobem se stavitelům podařilo zdvihnout několikasetkilogramové kameny či k jakým úselům měl Stonehenge přesně sloužit. I když podle nalezených kosterních pozůstatků by se mohlo jednat třeba o posvátné pohřebiště.

Jak se dopravit ke Stonehenge?

Nejjednodušší variantou budou autobusy, které ke Stonehenge jezdí přímo z letiště Heathrow a ze zastávky Victoria Coach Station v centru Londýna. Cesta do městečka Salisbury vám zabere asi dvě hodinky. Odtud je pak nutné naskočit do autobusu místní hromadné dopravy.
Stonehenge | © dannysullivan

Kdy a za kolik?

Přímo ke stavbě Stonehenge, která je jinak obehnaná plotem, se v letních měsících můžete jít podívat denně od 9:00 do 19:00 hodin.

Vstupné pro dopělého činí 6,90 libry, děti od 5 do 15 let platí 3,50 liber a mladší děti mají vstup zdarma. Snížené vstupné například pro důchodce a studenty je stanoveno na 5,90 liber a konečně rodinné vstupné pro dva dospělé a až tři děti činí 17,30 liber.

Leave a Reply