22 červnaec 2012 ~ 0 Comments

Vyzkoušejte si, jaké to je pilotovat obří dopravní letadlo! V londýnském obchoďáku!

Říkali jste si někdy, jaké to asi je pilotovat velké dopravní letadlo? Ve filmech to vždy vypadá ohromně jednoduše, dokonce až tak, že člověk získá pocit, že by s letadlem dokázala přistát průměrně inteligentní opice. Jenže realita je někde trochu jinde. A zjistit to můžete sami, díky simulátoru iPILOT v londýnském obchoďáku Westfield (nebo v Praze).

To mi tam pustí nějakou počítačovou hru?

Určitě ne. Sice vám nikdo nepůjčí skutečnou kopii Airbusu za stovky milionů dolarů, ale i přesto je zážitek z pilotování skutečný a velmi, velmi návykový. Tím hlavním důvodem je reálná kopie kokpitu letadla, kdy pro vysunutí podvozku neposlouží klávesa F5, nýbrž jeden z nepřeberného množství gombíků po pravé ruce.

A ačkoliv vám bude po celou dobu letu k dispozici kopilot, vyžaduje řízení letadla notnou dávku koordinace pohybů. Hlídat naráz směr, výšku, rychlost a hromadu dalších parametrů u tak obrovské mašiny, není jen tak. Zvláště pak, když vzhledem ke své hmotnosti reaguje s poměrně dlouhou odezvou. Celý let vám pak může ještě zkomplikovat výběr letiště (je jich několik tisíc). Sám jsem měl na newyorské La Guardii hodně co dělat, abych se vyhnul mrakodrapům.

Takže i když celý zážitek trvá jen 15 minut, je to až až. Já v průběhu nich stihl odlet a přistání v Praze a v New Yorku a můžu říct, že po dosedu na výše zmíněnou La Guardii mi spadl kámen ze srdce. Ale zážitek to byl obrovský!

Kolik to stojí a kde si mohu zalétat?

Anglická pobočka se nachází přímo v obchodním centru Westfield v Londýně – v přízemí, poblíž obchodu Debenhams. Takže pánové mohou poslat své drahé polovičky nakupovat a sami mohou usednout za kokpit. Ceny začínají na 59 librách za čtvrthodinku letu.

Leave a Reply