29 března 2011 ~ 1 Comment

Westminster Abbey: Historický skvost zapsaný na Seznam památek UNESCO

Westminster Abbey (Westminsterské opatství), oficiálním názvem Collegiate Church of St Peter at Westminster (Kolegiátní kostel sv. Petra ve Westminsteru) leží… chvilka napětí… v londýnské čtvrti Westminster. Historie chrámu sahá až do období kolem roku 1050, kdy jeho stavbu zadal král Eduard III. Zajímavostí je, že kostel byl vysvěcen pouhý týden před královou smrtí. Jako duchovní místo byl Westminster známý již po roce 600, kdy zde byla vystavěna první kaple.

Westminster Abbey: Historický skvost zapsaný na Seznam památek UNESCO | © J&MReams

Westminsterské opatství má však mnohem vyšší poslání. Od roku 1066 se právě zde (až na pár vyjímek) odehrávají oficiální korunovace všech králů a královen. Dle tradice korunovaci provádí arcibiskup canterburský, a to na korunovačním křesle krále Eduarda, jež je opatrováno zde v opatství. Králové a královny se do Westminsteru vracejí i po své smrti, neboť právě zde naleznou svůj věčný odpočinek.

Pohřbeni však zde jsou i další známé osobnosti – namátkou jmenujme třeba vědce Charlese Darwina, Sira Isaaca Newtona, Charlese Dickense či Rudyarda Kiplinga. Svůj památník zde má i William Shakespeare, Oscar Wilde či Sir Winston Churchill. Pro našince by mohl být obzvláště zajímavý i památník československých vojáků z 2. světové války.

Při návštěvě Westminsterského opatství můžete absolvovat i prohlídku s audiovýkladem, čeština však dostupná není. Vstupné pro dospělou osobu činí 16 liber, studenti nad 18 let a senioři 13 liber, studenti od 11 do 18 let jen 6 liber a mladší návštěvníci mají vstup v případě zajištěného doprovodu zdarma. Některé součásti Westminster Abbey je možné navštívit zcela zdarma.

Westminster Abbey je přístupné denně od pondělí do soboty. Podrobnější otevírací dobu naleznete ZDE.

One Response to “Westminster Abbey: Historický skvost zapsaný na Seznam památek UNESCO”


Leave a Reply