30 dubna 2010 ~ 1 Comment

Zápisky z Londýna: Filmový Notting Hill

Přečtěte si velmi zajímavé povídání o londýnském Notting Hill od mladé cestovatelky Lady B. A věřte, že po přečtení článku budete mít v hlavě další místo, které budete chtít navštívit!

Byla jsem tu mnohokrát, přesto, a nebo možná právě proto, Londýn zbožňuju. Postupem času jsem na seznamu ‘must see’ odškrtla všechny položky a s každou další návštěvou už jen nasávám atmosféru.
Notting Hill, Londýn | © Lada Brůnová

Lada z Notting Hill

Tentokrát jsem v Londýně měla osobního průvodce, Vojtu. (Poznámka pod čarou: ‚voita‘ znamená ve finštině ‚máslo‘.) Vojta se přistěhoval do Notting Hill před rokem a objevil tu (pro mě) všechna tajemství, které tohle místo ukrývá.

Notting Hill je městečko ve mestě; malebné obchody, pouliční trhy a skryté uličky. Domy jsou nízké a barevné, každý je trochu jiný a všechny mají své kouzlo. Jeden už jsem si tu vyhlídla, je žlutý, má modré dveře a jednou v něm budu bydlet.

Portobello Road Market, my Darling!

Portobello Road Market je úžasné místo, které pravděpodobně znáte právě z filmu Notting Hill. Hugh Grant prochází tržištěm, v jednom záběru se vystřídají všechna roční období a hraje písnička Ain’t No Sunshine When She’s Gone od Lighthouse Family. Ano, tahle scéna se natáčela přesně tady. Cokoli od Portobello Road Market čekáte, to od něho dostanete. Na trhu seženete od starých bot a starožitností, suvenýrů, přes čerstvé ryby až po teplé palačinky úplně všechno. ‘Tady koupíme zeleninu na salát a támhle ten řezník prodává tu nejlepší slaninu k snídani.’ A vy si připadáte opravdu jako ve filmu. Navíc je tu usměvavá prodavačka, která zákazníky oslovuje ‚Darling‘ a ‚My Love‘. A já nevím, co fotit dřív.

The Electric Cinema

Nejstarší kino v Londýně a asi nejstylovější a nejútulnější, které jsem kdy navštívila. Divadlový sál, červená opona a hluboká kožená křesla i s podnožkami, která jsou tam pohodlná, že jsem v něm usnula. V zadní části kina je malý bar, takže promítání je spíš společenskou záležitostí. Připravte se, hrajem.

http://www.electriccinema.co.uk/experience.php
Notting Hill, Londýn | © Lada Brůnová

Kensigton Gardens

Kensingtonské zahrady jsou ideálním místem pro odpolední procházky a ranní běhání. Spousta rybníků, sněhově bílé labutě, políbající se kachny a staříci pouštějící po hladině loďky na dálkové ovládání. O víkendech tu potkáte rodiny s dětmi a turisty, kteří si fotí tlusté pózující veverky i turisty, kteří fotí turisty fotící tlusté veverky. Myslela jsem si, že není lepší místo pro běhání než finské stezky vedoucí okolo jezer, ale obout tenisky a za slunného rána běžet kolem Kensingtonského paláce až k Hyde Parku, to má rozhodně své kouzlo. Půjdete-li ulicí, kde jsou situovány ambasády, rozhodně vás zaujme jedna věc – česká ambasáda sídlí v zaručeně nejošklivější (betonové) budově.

Ronnie Scott’s Jazz Club

Ronnie’s Bar v Soho je místo, kam můžete každou neděli odpoledne zajít a zdarma si vychutnat jazz jam session. První polovinu času vám budou hrát profíci, v druhé půlce se z obecenstva vynoří ti, kteří se chtějí zajamovat v jednom z nejznámějších jazz klubů v Londýně. Do poslední chvíle tak nevíte, kdo si přišel jen vychutnat nedělní jazzové odpoledne, a kdo má ve vnitřní kapse saka schované paličky. Klučina, který seděl vedle nás, najednou vytáhl z pod stolu saxofón a rozjel paradní podívanou.

http://www.ronniesbar.co.uk/

Počasí nám přálo, a tak jsme si projížďku lodí po Temži užili. Deštník jsem nechala ve Finsku, za to jsem si vzala sluneční brýle. Loď zastavuje na několika místech, takže můžete vždy kousek plout, popojít jednu zastávku pěšky a pak pokračovat v jízdě. Oživlé sochy, pouliční umělci, kreslíři malující křídami 3D obrazce, kolotoč plný smějících se dětí, barevné nafukovací balónky třepetající se ve větru; Londýn vás pohltí. Z lodi navíc vypadá tak nějak jinak.

Nakonec jsme dojeli až do Greenwich; na trávě svačící rodiny s dětmi a úžasný výhled na celé město. Najednou máte pocit, jako byste se na Londýn dívali zeshora.
Notting Hill, Londýn | © Lada Brůnová

Bath; ve vane s Jane Austen

Bath je úžasné městečko v údolí řeky Avon, které leží na západ od Londýna. Proslavilo se především svými termálními prameny. Na návštěvu Bath jsme se těšili tak, že jsme si doma zapomněli plavky a museli vzít útokem místní obchody. Cesta vlakem z nádraží Paddington trvá zhruba hodinu a půl a jakmile vystoupíte z vagónu, město Bath si vás získá.

Dodnes jsou tu k vidění Římské lázně, ve kterých se sice nedá koupat, ale vodychtiví jedinci si tu přijdou na své: před několika lety zde byly otevřeny Thermae Bath Spa, jediné lázně s přírodními horkými prameny. V budově je hned několik bazénů, místností s horkou parou a ve střešním bazénu se můžete koupat po celý rok a kochat se výhledem na město s terasovitě uskupenými domy. Ach! 

Rozhodnete-li se do Bath vydat, doporučuji projížďku autobusem s otevřenou střechou. Dostanete stylová červená sluchátka, která vám vítr během jízdy několikrát sfoukne, a budete-li mít štěstí jako my, průvodce vám řekne všechny místní drby – O Jane Austen, která tu několik let žila, nevyjímaje. Až vás přepadne hlad, zajděte do indické restaurace Rajpoot, neuděláte chybu. Příjemná atmosféra, skvělé jídlo – nebudete chtít odejít, za to se budete chtít stát jejich členem, ačkoli jediná restaurace je právě v Bath; holt se musíte vrátit.

Notting Hill, Londýn | © Lada Brůnová
Autorka: Lada Brůnová
Zdroj: http://ladinyzapisky.blogspot.com/

Tags: ,

One Response to “Zápisky z Londýna: Filmový Notting Hill”


Leave a Reply